piątek, 7 grudnia 2018

"Zakochane Zakopane"- Agnieszka Krawczyk, Krystyna Mirek, Anna H. Niemczynow,Magda Stachula,Anna Szczypczyńska, Karolina Wilczyńska, Magdalena WitkiewiczWitajcie!
Dzisiejszą recenzję rozpocznę od cytatu, który idealnie oddaje klimat książki, którą dziś chciałabym Wam zaprezentować. „Wiem, że każdy z Was się z czymś zmaga i każdy z Was jest w innym miejscu swojej drogi. Jednak nieważne, jak blisko czy daleko jesteście celu, najważniejsze jest, aby mieć obok siebie osobę, dzięki której ta codzienna wędrówka przez życie jest warta wszystkiego. Osobę, która potrafi wybaczyć i której wy potraficie zapomnieć krzywdy i nieważne, ile było już między Wami wspólnych kłótni i poróżnień. Bądźcie z tymi, dla których warto zawrócić z drogi, bo, mimo, że wydaje się pełna atrakcji niezapomnianych przygód, bez najbliższych nie jest warta zachodu.”* 


Wydawnictwo Filia  ma taki dobry zwyczaj, że przed świętami Bożego Narodzenia wydaje  zbiór opowiadań napisanych przez znane i lubiane autorki. W tym roku ukazała się książka pt. "Zakochane Zakopane”, a w niej 7 opowiadań :

Agnieszka Krawczyk- „Małe kłamstewka”,

Krystyna Mirek –„Wymarzony upominek”,

Anna H. Niemczynow – „Łańcuszek Couego”,

Magda Stachula – „Idealna para”,

Anna Szczypczyńska – „Serce z brystolu”,

Karolina Wilczyńska – „Lawiny schodzą nieoczekiwanie”

Magdalena Witkiewicz – „Kocham Cię, Kochanie moje.


Akcja wszystkich opowiadań zaczyna się w różnych polskich miejscowościach, a kończy w magicznym Zakopanem w Willi pod Jodłami. Nie jest to miejsce zupełnie przypadkowe. Dlaczego? Ano, dlatego, że bohaterowie tychże opowiadań wzięli udział w konkursie, w którym nagrodą był tygodniowy pobyt w pensjonacie. Dodam, że postacie wykreowane przez poszczególne pisarki  są różne: młode nieco starsze, biedne i bogate, zmęczone  pracą, niejednokrotnie znudzone życiem i swym bogactwem, skłócone z całym światem. Są też tacy, którzy szukają miłości lub  zapomnienia... Ale jak samo wiecie, czas Bożego Narodzenia to czas cudów, a więc wszelkich pojednań, odnowy moralnej, zapominania o wszelkich sporach i waśniach. I autorki tychże opowieści wszystkie te „bożonarodzeniowe przywileje” wplotły w życie swoich bohaterów. To właśnie w zasypanym śniegiem Zakopanem rozkwita i umacnia się miłość, a do znudzonych życiem dociera prawda, że to nie pieniądz i markowe ciuchy dają szczęście.

„Czasem ludzkie losy komplikują się tak bardzo, że już nie można ich rozwiązać. Jednak czas powoduje, że supły się kruszą i nawet nie trzeba ich rozplątywać. Można zacząć zupełnie od nowa."**


Trzeba też wspomnieć, że „Zakochane Zakopane”  traktuje o  bliskości z bliźnimi, o rodzinie i o czasie poświęconym innym. Bo  ten czas to miłość! Książka jest pełna dobrych emocji, prostych prawd i pokrzepiających zdarzeń. Niejednokrotnie poprzez sytuacje, w której znajdują się bohaterowie wzrusza czytelnika, daje do myślenia i napełnia nadzieją. Uważam, że jest to doskonała pozycja na czas przedświątecznej krzątaniny, pozwalająca na chwilę wytchnienia, zadumy i refleksji nad tym co w życiu ważne. Czyta się ją lekko i szybko. Dlatego z każdym kolejnym opowiadaniem pozostaje niedosyt, że to już koniec. Okładka publikacji podobnie jak jej poprzedniczek z ubiegłych lat utrzymana jest w tych samych kolorach, które przynajmniej mnie kojarzą się z zimowym roziskrzonym gwiazdami niebem i ciepłem bijącym z domowych okien.


"Zakochane Zakopane" przeczytałam dzięki uprzejmości  Tania książka za co bardzo dziękuję. Jeśli Was zainteresowała ta pozycja, to znajdziecie ją wśród nowości Taniej Książki.  Nie zastanawiajcie się długo, bo święta za pasem, a jest to idealna propozycja na świąteczny podarek.
  Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki.

Przypisy:
 *M. Stachula: "Idealna para" , w: "Zakochane Zakopane", Wydawnictwo Filia, Poznań s. 228
** M. Witkiewicz: "Kocham cię, kochanie moje", w: "Zakochane Zakopane",Wydawnictwo Filia, Poznań s. 352

Polecam,
Katja


5 komentarzy:

 1. Już zamówiłam i czekam z niecierpliwością 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Zakladeczka jak marzenie. Pasuje idealnie ❤️❤️❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. Same znane i lubiane nazwiska polskich autorów, więc warto przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. "... najważniejsze jest, aby mieć obok siebie osobę, dzięki której ta codzienna wędrówka przez życie jest warta wszystkiego". "... nie pieniądz i markowe ciuchy dają szczęście. ". Katju, jak pięknie potrafisz wprowadzić w Święta :) Mega okładka

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię świąteczne opowiadania. A tu jest kilku autorów, których cenię za pełne powieści. Może uda mi się kiedyś przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń