poniedziałek, 4 listopada 2019

"Pozwól mi kochać"- Ilona Gołębiewska


Witajcie po długim weekendzie!Każdy z nas ma swoją drogę do sukcesów. Dla jednych jest to ciężka praca, dla drugich dodatkowo mnóstwo  wyrzeczeń. Jest też pokaźne grono tych, którym drogę do sukcesu otwierają wyłącznie znajomości i kontakty. Są też tacy, którzy nie muszą  zabiegać o sukces. Dlaczego? Bo są na niego skazani...
Zazwyczaj jednak, na sukces pracujemy bardzo ciężko, często zapominając o swoich marzeniach. Wielokrotnie osiągnięte właśnie zwycięstwo  okupione  jest wieloma kompromisami i trudnymi wyborami, które nierzadko odbijają trwałe ślady na naszej psychice.  Dlatego, kiedy zamiast słów uznania padają oskarżenia i słowa które ranią, człowiek może się całkowicie załamać i stracić wiarę w lepsze jutro.

Niedawno otrzymałam od Wydawnictwa Muza najnowszą powieść Ilony Gołębiewskiej pt.„Pozwól mi kochać”. Książka stanowi ciąg dalszy losów  bohaterów z  powieści pt.„Podaruj mi jutro”, będący z kolei drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dwór na Lipowym Wzgórzu”.


Ucieszyłam się ogromnie, kiedy to przed kilkoma dniami dotarła do mnie właśnie ta, a nie inna książka. Od razu zwrócił moją uwagę tytuł, który próbowałam na wiele sposobów powiązać z treścią. Początkowo myślałam, że najnowsza powieść Gołębiewskiej będzie typowym romansem, jednak po zapoznaniu się z kolejnymi  stronicami  okazało się, że tkwiłam w ogromnym błędzie.

„Pozwól mi kochać” to powieść, która  od samego początku mocno nasączona  jest szeroką paletą emocji, począwszy od  złości, pretensji, smutku i niesprawiedliwości, po radość i …sprawiedliwość! Wgłębiając się w fabułę i zaczytując w kolejne stronice przekonałam się, że jest to książka o   tym, że życie wcale nas nie głaszcze po głowie, nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że nie musimy się już martwić o przyszłość. Zawsze bowiem może znaleźć się taki „życzliwy” który jeszcze bardziej „upiększy” nam żywot. Przekonuje się o tym główna bohaterka Sabina Horoczyńska, która  zostaje oskarżona o oszustwo i przyjęcie łapówki. 
  
I tutaj szerokie ukłony w kierunku autorki. Uważam bowiem, że Ilona Gołębiewska doskonale wplotła niezwyczajny wątek toczącej się przed sądem sprawy w  zwykłe,  uporządkowane codzienne życie bohaterki. Sama książka nabiera dzięki temu innego wyrazu i przestaje być tylko zwykłą obyczajówką.


W swojej powieści Gołębiewska podkreśla także ogromną wartość rodziny, opisując na stronicach powieści szerokie fragmenty z relacji córki i matki. Autorka mocno akcentuje tu różnice dzielące kobiety, wynikające głównie z różnicy pokoleń, ale też i silnych charakterów obu pań, epatujących wręcz uporem i własnym, apodyktycznym zdaniem. Autorka wkrada się do serca bohaterek ukazując żal i błędy rodzicielskie, które tak bardzo zaważyły na relacjach rodzinnych. Podkreśla także istotną rolę kobiety i jej siły w walce z przeciwnościami losu. Gołębiewska w swojej najnowszej powieści  uwydatnia  rolę  wartości własnych korzeni rodzinnych. Czytelnik zapoznając się z ciekawą fabułą, spotka się  również z rolą prawdy i kłamstwa w  życiu człowieka . Książkę czyta się szybko, mimo, że objętościowo nie należy do tych skromnych i liczy sobie raptem 462 strony.... Moją uwagę zwróciło ciekawe nazewnictwo rozdziałów, które idealnie wprowadza czytelnika w klimat treści. 

Główna bohaterka Sabina musi odpowiedzieć na wiele pytań, które początkowo wydają się jej „bez odpowiedzi”, stanąć twarzą w twarz z niesprawiedliwością losu i zacząć wszystko od nowa. Czy to się jej uda? Czy znajdzie prawdziwą miłość ?Jak potoczą się jej dzieje? Czy fortuna okaże się dla niej łaskawa?„Pozwól mi kochać” to tajemnicza powieść o przewrotności losu. To także książka o tym, że w życiu każdego z nas ważna jest prawda, czyli słuszność, oraz racja zgodna z rzeczywistością. To ona prowadzi do sukcesu ,a w mariażu z miłością, potrafi uleczyć najdotkliwiej złamaną duszę i serce. 

„Pozwól mi kochać” to powieść, która pachnie. Tak, pachnie!! A czym? ...ziołami!!! Autorka w fabułę wplotła wiele przepisów i metod zastosowania ziół, które są idealnym lekarstwem na różne dolegliwości. Wątek zielarstwa umila czytanie, ale także stanowi interesujący dodatek, traktujący o naturalnych kosmetykach  i lekach.  Ja osobiście wypróbuję płukankę z lipy na lśniące włosy.

Jeśli lubicie czytać sagi rodzinne, to  „Pozwól mi kochać” jest idealną propozycją właśnie dla Was. 
Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Muza.

Książka została przeczytana w ramach wyzwań:  52 książki

Polecam!
Katja

9 komentarzy:

 1. Twoja interesująca recenzja zachęciła mnie do przeczytania tej sagi! A aura też sprzyja by sięgnąć po tę powieść ,która mam nadzieję rozjaśni szarość jesiennych dni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowna książka 😊 Czekam na kolejny tom

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna okładka i zachęcająca recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepisy? :) chętnie przeczytam!
  Lubie gdy w ksiązkach pojawia się coś oryginalnego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna okładka zachęca do sięgnięcia po książkę!W środku wg Twojej recenzji czekają na nas ciekawe watki psychologiczne,spora dawka humoru i nietuzinkowi bohaterowie.Z ochotą przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam "Podaruj mi jutro" więc nie mogę nie przeczytać "Pozwól mi kochać". Wczoraj zaczęłam 😊 Piękna recenzja i piękne zdjęcia 😍

  OdpowiedzUsuń
 7. Autorkę już kojarzę, jednak na razie muszę nadrobić pierwszy tom.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie sięgnę, zupełnie nie mój typ.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kusisz jak zwykle Katju 😊. I to skutecznie

  OdpowiedzUsuń