piątek, 15 listopada 2019

"Miłość z widokiem na Śnieżkę" - Magdalena Witkiewicz, Agnieszka Olejnik, Dorota Mili, Ilona Ciepał- Jaranowska, Tomasz Kieres, Magdalena Majcher, Anna Niemczynow, Karolina Wilczyńska- antologia



Witajcie,
 
Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej o czym przypominają nam nie tylko kartki w kalendarzu, ale przede wszystkim udekorowane odświętnie sklepy w tym także księgarnie.



30 października 2019 roku, swoją premierę miała  świąteczna antologia wydana przez Wydawnictwo Filia pt "Miłość z widokiem na Śnieżkę". Miałam to szczęście, że otrzymałam ten wyjątkowy egzemplarz do recenzji, a dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić wrażeniami po jego przeczytaniu. Piękna ,klimatyczna okładka  przyciąga wzrok i cieszy oczy zimowym krajobrazem.  W środku osiem opowiadań , których autorami jest siedmioro znanych i cenionych pisarzy, oraz debiutująca  w tej antologii Ilona Ciepał - Jaranowska.

Wspólnym mianownikiem i tematem przewodnim jednocześnie, wszystkich historii zawartych w książce  jest konkurs, w którym nagrodą jest dwuosobowe zaproszenie na sylwestrowy bal w Hotelu Pod Skałą w Karpaczu. Jak zapewne wszyscy wiecie, Karpacz to modny kurort,  leżący u stóp Śnieżki w Karkonoszach. Miejscowość,  do którego zjeżdża mnóstwo turystów z Polski i zza granicy. Wiosną, latem i jesienią  aby rozkoszować się spacerami po przepięknych  karkonoskich szlakach, a zimą by szusować na nartach. Właściciele Hotelu Pod Skałą organizując Wielki Bal Ducha Gór, podarowali osiem zaproszeń najrozmaitszym instytucjom, m.in. Krakowskiej Galerii, gminnej bibliotece polecając przy tym zorganizować konkurs z nagrodami w postaci owych zaproszeń. A jakiego rodzaju miałby to być konkurs? Tego darczyńca nie sprecyzował, pozostawiając  pole do popisu wyobraźni instytucji.  Oczywiście w konkursie wzięło udział mnóstwo osób, wszak nagroda była nie tylko cenna ale i atrakcyjna,  bowiem o tym by znaleźć się na sylwestrowym balu wśród celebrytów znanych z telewizji, ale też i pierwszych stron gazet większość z  nas Polaków marzy.



Jak poradzili sobie z tym tematem poszczególni autorzy ? Jak to w życiu bywa, tyle ile jest opowiadań,  tyle też różnych postaci , zmagających się z najróżniejszymi mniejszymi i większymi problemami,  Autorzy poprzez niby błahe z pozoru historyjki swoich bohaterów, skutecznie podpowiadają jak sobie radzić w życiu.   Na ten przykład Weronika z "Jeszcze jedna szansa" Agnieszki Olejnik, daje nam radę prostą a jednocześnie tak trudną czasami do zrealizowania: 

"...nigdy nie czekaj ,że coś stanie się samo w twoim życiu. Nigdy nie czekaj,aż ktoś inny zrobi coś ,czego pragniesz. Rób to sam. Chwytaj te wątłe pasemka szans na szczęście, dopóki są w zasięgu twoich rąk. Kiedy ulecą, może już nie być okazji."*

Wszystkich bohaterów antologii cechuje potrzeba miłości. Jedni nie mogą zapomnieć o tych, których kiedyś kochali a utracili. Inni zmagają się z agonią  miłości i zaufania, beznadziejnie tkwiąc w związku małżeńskim czy też partnerskim. Odwiecznym pragnieniem każdego człowieka jest przecież kochać i być kochanym. Bez miłości życie przestaje mieć sens i  traci smak, a każda najmniejsza przeciwność urasta do rangi problemu nie do rozwiązania. Samotność doskwiera nam najczęściej  w okolicach dni świątecznych, a szczególnie Świąt Bożego Narodzenia, które to święta uważane są za najbardziej rodzinne.

"Prawdziwy klimat świąt to bliscy ludzie, nastrój oczekiwania, zapach potraw. Nie da się tego osiągnąć w samotności"**

Ilona Ciepał-Jaranowska opowiadaniu "Bo życie to bal ", porusza problem związków, w których jedno z partnerów zachoruje,  a drugie nagle traci grunt pod nogami i nie umie się w tej sytuacji odnaleźć. Bijąc się z myślami zastanawia się, czy iść dalej razem ,dzieląc  ból i strach, a może nawet śmierć, czy odejść ?!



"Będzie to, co tam gdzieś jest zapisane, najważniejsze jest ,żebyśmy zmierzyli się z tym losem razem! Bo razem ze wszystkim sobie poradzimy, z każdą jego decyzją"***

Karolina Wilczyńska  w "Ucieczce" porusza problem osamotnionych i opuszczonych starszych ludzi, dla których rodzina jest jedynie " dostawcą " pokarmu i ewentualnie zapewnia transport do lekarza. A przecież Ci wiekowi ludzie jak każdy, potrzebują zainteresowania i rozmowy, bo jak to mówił kiedyś Ojciec Leon Knabitt  starość to stan ducha .Oni też mają jeszcze swoje marzenia, pragnienia mimo, że fizycznie są słabi i nieporadni.

"Za stary już jestem by tam wejść....Ale chciałbym chociaż popatrzeć. I odetchnąć tamtejszym powietrzem. Nawet gdyby to miało być ostatnie, co zrobię w życiu "****

 „Miłość z widokiem na Śnieżkę” to piękna i mądra to książka, chociaż z pozoru opowiadania wydają się banalne. Ale jak to się ostatnio przyjęło  mówić, posiadają drugie  dno , wystarczy tylko się w nie wczytać !


Serdecznie polecam tę antologię, naprawdę warto ją  przeczytać , szczególnie w ten czas przedświąteczny. "Miłość z widokiem n Śnieżkę " będzie trafionym prezentem pod choinkę lub wcześniej  jako upominek od św. Mikołaja.

Przypisy:
*"Miłość z Widokiem na Śnieżkę", Poznań, 2019, s.4
**Tamże, s. 47
***Tamże, s. 346
****Tamże, s. 110


 


6 komentarzy:

  1. Lubię czytać antologie, a dodatkowo jak polecasz to z chęcią przeczytam 😀
    Pozdrawiam 😀

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię antologie wydawane przez Wydawnictwo Filia i na pewno „Miłość z widokiem na Śnieżkę” dołączy do wcześniej wydanych .

    OdpowiedzUsuń
  3. Przeczytam z wielką przyjemnością tak jak przeczytałam wszystkie wcześniej wydane!

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękna okładka i choćby dla niej chętnie po nią sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zaintrygowałaś mnie tą książką! Szczerze mówiąc rzadko sięgam po tego typu literaturę, ale te opowiadania bym przeczytała.
    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam już w swoich planach kilka antologii z tego roku. Może i ta znajdzie się na tej liście.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń