czwartek, 3 października 2019

"Obok niej"- Liliana Fabisińska

Witajcie!!!


Od jakiegoś czasu, bardzo chciałam przeczytać najnowszą powieść Liliany Fabisińskiej pt. „Obok niej”. Jakież było moje zaskoczenie, gdy Wydawnictwo Filia dało mi właśnie taką możliwość, za co bardzo dziękuję.

Jednak zanim rozpocznę dzisiejszą recenzję pragnę nadmienić, że „Obok niej” to pierwsze moje spotkanie z piórem pisarki. Nigdy wcześniej nie czytałam nic z portfolio pisarki, a słysząc wiele pochlebnych słów na temat jej twórczości, powoli, aczkolwiek skutecznie nabierałam ochoty, aby "pochłonąć" najnowsze jej dzieło. 


Tym czytelnikom, którzy nie kojarzą nazwiska autorki pragnę podpowiedzieć, że  Liliana Fabisińska jest dziennikarką i pisarką, a z wykształcenia kryminologiem i pedagogiem. Napisała takie powieści jak „Córeczka,” "Sanatorium pod zegarem”. Uwielbia podróżować i wciąż planuje kolejne wyprawy do wymarzonych miejsc. Fabisińska jest także autorką wielu opowiadań dla dzieci i młodzieży.

Kiedy „Obok niej” pojawiło się w zapowiedziach wydawniczych nie ukrywam, że krótki opis znajdujący się na okładce, jeszcze bardziej mnie zaintrygował.  Młoda kobieta, doskonała żona, perfekcyjna gospodyni i spotkanie po latach z dawnym kolegą ze szkoły... Najbardziej zainteresowało mnie jednak stwierdzenie umieszczone z przodu książki, że najnowsza książka Lilany Fabisińskiej jest psychologiczną powieścią obyczajową. Bo tego właśnie oczekiwałam, ciekawej książki z podtekstem psychologicznym, traktującej o relacjach małżeńskich.

Spotkania klasowe, które odbywają się zwykle po wielu latach, są doskonałą okazją do wspomnień i  sposobnością, by ponownie i to nie tylko myślami, ale przede wszystkim rozmowami, wrócić do wspólnie przeżytych beztroskich lat, spędzonych w szkole. Często na naszych twarzach pojawia się  ogromne zdziwienie, kiedy przekonujemy się, że nasi koledzy, koleżanki i przyjaciele, nie wyglądają już tak  jak wtedy, a ich  wizerunek mocno ewoluował. Nierzadko obecnie, są to atrakcyjne, dorosłe już osoby, mające swoje własne życie rodzinne. O tym właśnie przekonuje się Kinga, główna bohaterka powieści, która ma sposobność spotkać swoich znajomych z lat szkolnych, podczas 20-  lecia studniówki.  Być może w tym momencie, wiele z Was pomyśli, że fabuła jest banalna , a zakończenie mocno przewidywalne. Nie do końca tak jest.„Obok niej” to historia młodych ludzi, którzy nieco pogubili się w życiu i dali ponieść chwili. Tak więc Kinga ulega magii słów zawartych w obietnicach płynących z ust Maksa, kolegi ze szkolnej ławy. W konsekwencji, jej spokojne i poukładane życie zmieniło się w koszmar. Koszmar, który bardzo mocno odcisnął się na jej życiu rodzinnym. Fabisińska krok po kroku przedstawia czytelnikowi, myślę, że też ku przestrodze, jak wygląda fascynacja drugim człowiekiem i jakie mogą być jej fatalne skutki.  Do czego może doprowadzić chwila niewinnego flirtu, który przeistacza się w ognisty romans? Fabisińska posługując się główną bohaterką pokazuje, do czego zdolna jest „zmanipulowana kobieta”. Jak łatwo stworzyć kolejne kłamstwo, zaaranżować ucieczkę i tajemnicze wyjście,  które mają jej pomóc w spotkaniu z ukochanym. Przy tym całkowicie zapomina o rodzinie, nawet o dzieciach. Teraz najważniejsza jest chwila.Pisarka kładzie mocny nacisk na pokazanie intymności, której doświadczają bohaterowie. Tej wyjątkowej, która łączy Kingę i Maksa, oraz tej brutalnej, którą otrzymuje kobieta od swojego męża. Fabisińska na łamach swojej powieści ukazuje też samotność, której doświadcza główna bohaterka. Ktoś zapyta czy to wszystko? A ja odpowiem- absolutnie nie…Reszta należy do Was…

Zaczytując się w najnowszą powieść Fabisińskiej, dowiecie się jak wygląda życie po zdradzie, ile nienawiści i brutalności może „sprezentować” żonie zdradzony mąż.  Autorka pod „przysłowiową” lupę bierze osobę Nikodema, męża Kingi, który również ma swoją tajemnicę. Jaki to sekret, tego nie zdradzę, ale wierzcie mi, będziecie mocno  zszokowani, tak jak ja.


Bardzo zajmującym wątkiem, który towarzyszy nam właściwie od samego początku książki, jest motyw penitencjarny, a właściwie relacja, czy też wspomnienia tajemniczej osoby, przebywającej w więzieniu. Długo zastanawiałam kim jest ta osoba i co takiego stało się  w jej życiu, że znalazła się w celi? Ten motyw dosyć mocno mnie zaintrygował i nie ukrywam, że samo zakończenie książki bardzo zaskakuje,  wręcz szokuje. I tutaj za ten pomysł autorce należą się brawa.

„Obok niej” nie należy do łatwych powieści. Zdecydowanie nie jest to lekka propozycja na jesienny wieczór.  To książka która szokuje, ukazując brutalność czynów, ale też i słów. W końcu to książka ukazująca efekt domina, kiedy to popełniając błąd, tracimy szansę na dotychczasową sielankę, a nasze życie zaczyna przypominać tragedie i w odbiorze bliżej mu do realnego horroru. Za możliwość otrzymania powieści bardzo dziękuję Wydawnictwu Filia.


Powieść została  przeczytana w ramach wyzwań : 52 książki

Polecam!

Katja

10 komentarzy:

 1. Do tej pory nie zwracałam zbytniej uwagi na tę książkę, ale widzę, że był to błąd. Będę miała ją na uwadze.
  Ps. Śliczna zakładka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka to jedno wielkie zaskoczenie. Jutro na spotkaniu autorskim przepytam Lilianę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No zaciekawiłam nie ta ksiązka,jak najbardziej po nia siegnę

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę chciała przeczytać tę książkę 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa propozycja,może kiedyś przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam twórczości autorki więc pora się z nią zapoznać,zwłaszcza,że powieść wydaje się być trudna ale interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brutalność... taka częsta... gdzie jest wrażliwość?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio ją kupiłam. Lubię tę autorkę.

  OdpowiedzUsuń