wtorek, 14 sierpnia 2018

"Wierność jest trudna"- Agata Przybyłek- przed premierą


Witajcie!!!

Premiera najnowszej książki Agaty Przybyłek pt. "Wierność jest trudna" planowana jest na 22.08.2018r. Jednak ja już dziś chciałabym uchylić Wam rąbka tajemnicy o tym, czego doświadczycie czytając kolejną powieść tej wyjątkowej pisarki. 

Zanim zaczniecie czytać recenzję chciałabym nadmienić, że dzisiejsza propozycja pt. "Wierność jest trudna" jest  drugą częścią cyklu "Miłość i inne szaleństwa".  Pierwsza część nosi tytuł "Ja chyba zwariuję!".Ja mimo, że nie czytałam pierwszej części nie odczułam problemu w zrozumieniu treści.

Ci, którzy znają pióro Agaty Przybyłek wiedzą, że każda jej książka jest świetna i zostaje na długo w pamięci. Tak też jest i tym razem, bowiem autorka nie boi się trudnych tematów, a co najważniejsze ma talent do takiej formy przekazu poważnych treści, które w oczach czytelnika stają się przyjemne i zrozumiałe w odbiorze. Jest to ważne..dlaczego zapytacie? Tym razem wraz z kolejnymi kartkami książki "rozkminiamy" fundamentalny  temat w życiu człowieka jakim jest wierność.

„Doskonale wiedziała, że w miłości nie chodzi tylko o motyle w brzuchu, ekscytację czy porywy namiętności, ale o pewność i deklarację, że chce się być z człowiekiem już na zawsze. Prawdziwa miłość to wcale nie odpowiednik gwałtownej wichury, która w jeden dzień potrafi całkowicie wywrócić świat do góry nogami, lecz delikatnego wiatru, przynoszącego jednocześnie orzeźwienie i spokój. "*

Wierność…z czym Wam, drodzy czytelnicy się  kojarzy? Wierność sobie, czy też deklarowana drugiemu człowiekowi, wierność ideałom i celom, wierność psa. Bo pies to prawdziwy przyjaciel człowieka, taki na zawsze i bezwarunkowo.  Ale czy człowiek może być wierny drugiemu jak pies? Jak się okazuje różnie z tą wiernością bywa. Bo wierność to przede wszystkim zaufanie. A co jeśli wystawimy zaufanie do nas na próbę? Co jeśli w tym zaufaniu pozrywamy kilka nitek i  czy te, które pozostały utrzymają ciężar powstałej nowej sytuacji? I wreszcie, czy ktoś sprawdził to empirycznie ile nitek można "bezpiecznie" zerwać? Bo przecież każdy z nas jest inny, tym samym różną ma "masę krytyczną". Czy aby na pewno zawsze sprawdza się przysłowie: "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal"?

Jestem świeżo po lekturze najnowszej książki Agaty Przybyłek pt. „Wierność jest trudna”. Od samego początku zaintrygował mnie ten tytuł. To jedna z oczywistych oczywistości prawda? Rzecz klarowna jak masło klarowane.... coś prostego, a jednocześnie tak ogromnie trudnego. Czy wierność partnerowi zostanie dotrzymana?


Eliza, młoda dziewczyna przygotowuje się do wyjątkowego dnia w swoim życiu- ślubu z ukochanym  Pawłem. Suknia ślubna czeka na przymiarkę, podniosła atmosfera krąży w powietrzu i przyjemnie drażni nozdrza zainteresowanych.  Ale w życiu czasami zdarza się tak, że w najmniej odpowiednim momencie nagle pojawia się  ktoś, kto burzy naszą harmonię, przez kogo zapominamy słów do piosenki, która nam tak pięknie gra w sercu. Jeszcze jest cisza... ale to tylko cisza przed burzą, którą są... wątpliwości. Pędzi w naszym kierunku katastrofa, która zniszczy wszystko co istotne, lub też  która może być początkiem czegoś innego, nowego, ale czy szczęśliwego?


Eliza, główna bohaterka powieści Agaty Przybyłek pochodzi z licznej rodziny, ma siostry z którymi jest mocno związana a także, troskliwą matkę i kochającego ojca. Jednak pod przykrywką szczęśliwej rodziny kryje się pewna tajemnica. Czy na pozór oddana żona i matka jest idealnym przykładem dla swojej córki? Czy Sabina  jest w porządku wobec swoich dzieci i małżonka? Czy jej rejestracja na portalu randkowym jest tylko niewinną grą, chęcią przełamania rutyny, a może to cyniczna zagrywka? 

„W związkach  nie chodzi o to, żeby nie mieć wątpliwości, ale o to, żeby być ze sobą mimo, że nie jesteśmy doskonali.”**

Agata Przybyłek podkreśla, że każdy ma prawo do szczęścia, ale trzeba pamiętać, że szukając go nie należy krzywdzić drugiej osoby. Czy tajemnica którą nosi w sobie zarówno matka  jak i córka będzie powodem do wstydu, czy może  nigdy nie ujrzy światła dziennego?  A może będzie początkiem wewnętrznego rachunku sumienia i przewartościowania priorytetów? Bo każdy z nas czuje i każdy z nas na swój sposób przeżywa ukryte dramaty, które są ukryte głęboko na dnie serca. Na myśl przychodzi mi przysłowie „nie daleko pada jabłko od jabłoni”. Uważam, że jest ono w tym przypadku idealnie w punkt.  Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego-sięgnijcie po najnowszą książkę Agaty Przybyłek."Ostatnio coś się w tym uczuciu zmieniło. Eliza jeszcze sama nie do końca potrafiła to nazwać, ale patrzyła na narzeczonego inaczej. Związane z tym wyrzuty sumienia męczyły ją właściwie ciągle. Próbowała udawać, że nic się nie stało, jednak w końcu doszła do wniosku, że powinna zdobyć się na szczerość przed samą sobą.”***

Życie pokazuje, że niewinna znajomość dla jednych nie jest niczym złym, a u innych wywoła efekt domina i zniszczy wszystko, co tak trudno było zdobyć i zbudować. 

„Nie potrafiła wyrzucić Szczepana z głowy, przez co czuła się jeszcze gorzej niż wcześniej. Z trudnej przychodziło jej patrzenie w pełne miłości oczy Pawła, którego nadal bardzo kochała, ale..”****

Po raz kolejny przekonałam się, że Agata Przybyłek potrafi w fabule powieści nieźle zamieszać. W tym temacie jest dla mnie wirtuozem a dowodem jej kunsztu jest Szczepan, który ni stąd, ni zowąd rozkochuje w sobie .... no właśnie, kogo? Jak skończy się jego wielka miłość? Czy zdobędzie się na prawdziwe wyznanie uczucia tej, którą szczerze kocha? Początkowo brałam go  za „czarny charakter”, troszkę taki typ który lubi się "zabawić". Co więcej, myślę, że wiele z Was go tak odbierze. Jak  się jednak okazuje takie przedstawienie postaci było celowym  i z premedytacją podjętym przez autorkę działaniem. Jestem pewna, że każdy z Was się przekona sięgając po  książkę pt.„Wierność jest trudna”.

Prócz perypetii Elizy pisarka ukazuje drugą twarz siostry bliźniaczki-Patrycji, która nie cofnie się przed niczym ani nikim, aby osiągnąć upragniony cel. Agata Przybyłek wskazuje, że kłamstwo ma krótkie nogi, a to co złego zrobimy innym wróci do nas z podwojoną siłą. O tym właśnie przekonuje się w niemalże finale książki sama Patrycja. Jeśli chcecie wiedzieć co takiego się stało, zapraszam Was do spędzenia czasu z książką   „Wierność jest trudna”.

Patrząc na okładkę  pomyślałam, że powieść jest idealna na wakacje  i się nie myliłam. Nie tylko ze względu na tematykę, ale również czas letni. To właśnie między innymi wtedy zawieramy nowe znajomości, kiełkują uczucia, a wielu z nas się zakochuje. Agata Przybyłek w swoich książkach pisze łatwo o  tematach trudnych. W „Wierności” opisała historię z życia wziętą. Myślę, że każdy z Was zna kogoś kto mierzył się z podobnymi dylematami jak bohaterowie powieści. Los doświadcza i pokazuje, że czasem wystarczy  najmniejsza  rysa, aby pękło to co najważniejsze. Wobec tego czy warto wykorzystać sytuację i mieć wyrzuty sumienia wobec siebie i innych??

Moi drodzy, tak więc skierujcie swoje oczy w stronę półek  księgarń i jak tylko książka się pojawi, a będzie to dokładnie 22 sierpnia bieżącego roku, koniecznie zarezerwujcie dłuższą chwilę na małe "tete a tete" z "Wierność jest trudna" Agaty Przybyłek.


 Ja już czekam na ciąg dalszy losów naszych bohaterów:)) Mam nadzieję, że pojawi się on niebawem!

Za możliwość przeczytania tej powieści dziękuje Wydawnictwu Czwarta Strona.

Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki

Przypisy:
*A. Przybyłek: Wierność jest trudna, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań, 2018, s. 272
**Tamże, s. 236
***Tamże, s. 272
****Tamże, s.271

Katja

9 komentarzy:

 1. Kasiu ogromnie cieszy mnie Twoja pozytywna opinia na temat tej książki, ponieważ wkrótce również będę ją czytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytam te książkę. Już nie mogę się doczekać :) pozdrawiam cieplutko :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem Twojej opinii. Koniecznie się podziel. Pozdrawiam i dziękuję za gościnę u mnie na blogu. Pozdrawiam ciepło:))

   Usuń
 3. W końcu muszę poznać twórczość tej Autorki...może to będzie dobry początek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że ta książka na początek będzie idealna:)

   Usuń
 4. Pani Kasiu książka rewelacja, to dzięki Pani recenzji książka kupiona i przeczytana.Rewelacja, to mój początek przygód z twórczością Pani Agaty Przybyłek, dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń