niedziela, 24 czerwca 2018

"Huśtawka"- Agnieszka Lis - przed premierą

Witajcie!!

   Pierwszy weekend lata, zimny i deszczowy spędziłam czytając „Huśtawkę” napisaną przez Agnieszkę Lis. Jest to książka, która swoją premierę będzie mieć 4.07.2018 roku.  

„Dzisiaj wszyscy na kozetkę. Psycholog, tabletka i załatwione. Kiedyś inaczej bywało. 
Ludzie rozmawiali ze sobą”*

 Bohaterkami powieści są cztery kobiety: matka Wanda, jej dwie córki Małgorzata i Katarzyna oraz wnuczka Joanna.

 

          Wszystkie panie mieszkają w Warszawie. Wanda jest wdową i z racji wieku stuprocentową emerytką. Mieszka sama. Pomimo dolegliwości chorobowych jest pełna wigoru. Ma doskonały kontakt
 z Joanną,razem spędzają sporo czasu.

            Małgorzata jest świetnym wykładowcą, pracownikiem naukowym na jednej z warszawskich uczelni. Jest też oschłą matką, drobiazgową gospodynią i zazdrosną żoną.

 

            Katarzyna  pięćdziesięciolatka, wieczna nastolatka, nie ukończyła studiów, natomiast założyła butik, który ciągle się rozrasta i przynosi dochody pozwalające na godziwe życie. Ma zamiar wyjechać do Indii gdzie czeka na nią Miłosz, jej życiowa miłość. Ale czy tylko jej?


           Joanna dwudziestolatka zmieniła kierunek studiów, co zdeprymowało jej rodziców. Ma też problemy ze swoją orientacją seksualną. Uwielbia pływać w basenie, swoje kłopoty i zmartwienia woli powierzać babci i ciotce niż matce.


„Sekta to smutne miejsce [...]. Sekta to nie jest miejsce na duchowe poszukiwania. I nie można stamtąd tak po prostu wyjść. [...]Kiedy się zorientowałam byłam więźniem. [...] To niesamowite jak łatwo można ulec takiej indoktrynacji, jak łatwo uwierzyć. Naprawdę wierzyłam, że znajdę tam spokój i duchowe objawienie. [...] Szukałam siebie i odkryłam, że nie wiem, kim jestem. 
To krok do przodu.. [...]”**

     Karol, to mąż Małgorzaty, spędzający długie godziny w pracy i bezustannie podejrzewany przez żonę
o zdrady. Mężczyzna bardzo kocha małżonkę i córkę, darzy dużą sympatią teściową i szwagierkę. Czy potrafi zaakceptować prawdę o Joannie? Prawdę, wcale nie dotyczącą jej biseksualności i niechcianego macierzyństwa?

        Choroby, z którymi zmagają się Małgorzata i Wanda mogą w każdej chwili dosięgnąć każdą z nas. Agnieszka Lis poprzez zachowania bohaterów poniekąd podpowiada nam jak sobie radzić w tych trudnych chwilach. Bo obsesyjna zazdrość współmałżonka to też choroba, która może prowadzić nie tylko do rozbicia rodziny, ale także do różnych schorzeń psychicznych. Jak zaakceptować odmienność seksualną dziecka, jego wyimaginowaną miłość do partnera...


      „Czasami tak bardzo chcemy, żeby coś było prawdziwe, ważne, że tworzymy wygodną dla nas rzeczywistość. Wirtualną. Istnieje tylko w nas i dla nas. Budujemy siebie na interpretacjach a nie na faktach …” ***
            
     
      Książka jest napisana w rzadko spotykanym stylu. Wanda jest  takim trochę zewnętrznym narratorem. Prowadzi też surrealistyczne dialogi z nieżyjącym już mężem Stanisławem i kochankiem  Romanem. Obaj panowie, na ziemi zaciekli wrogowie,  gdzieś tam w niebiosach tworzą całkiem zgodny tandem.

     Tytuł  książki doskonale określa zmienność  nastrojów bohaterek  -  smutek i rozczarowanie, wahania hormonalne w czasie ciąży, stabilność i chwiejność emocjonalną, oscylację w wyborze właściwej, nie raz bardzo trudnej decyzji.
        „Huśtawka” mimo, że nie należy do  gatunku "lekkiej" literatury jest  znakomitą powieścią obyczajową z elementami psychologicznymi. Silne emocje, uczucia, doznania jakie towarzyszą bohaterkom trzymają w napięciu i oczekiwaniu na to, co będzie dalej. W pewnym momencie wydawać by się mogło, że rodzina się rozpadnie. Jednak tak się nie staje – wszyscy trwają przy sobie ,wzajemnie się wspierając i w imię miłości przebaczając popełnione błędy.

     Szczerze zachęcam do przeczytania książki, bo oprócz ciekawej  lektury znajdziecie być może  odpowiedź na dręczące Was problemy, o których tak trudno rozmawiać nawet z bliskimi. Nie od dziś wiadomo, że wszelkie niedomówienia bywają destrukcyjne, a tylko prawda może nas wyzwolić. Za książkę bardzo dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

 Znalezione obrazy dla zapytania czwarta strona

Agnieszka Lis
"Huśtawka"
Czwarta Strona
 str. 471

Książka przeczytana w  ramach wyzwań:  52 książki

Przypisy:
*A. Lis "Huśtawka", Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań, 2018, s. 339
**Tamże, s. 445-446
***Tamże, s. 66

 

Katja

5 komentarzy:

 1. Ostatnim akapitem recenzji mnie kupiłaś kochana.😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że choć ostatnim akapitem. To nie łatwa lektura, a co za tym idzie nie łatwa recenzja. Ale mam nadzieję, że przeczytasz i będziesz bogatsza o kolejne doświadczenia bohaterów... Ja szczerze polecam. Dziękuję za kolejne odwiedziny na moim blogu i zapraszam ponownie:)

   Usuń
 2. Bardzo zachęcająca recenzja. Dziękuję Ci za nia Katju.Przeczytam napewno

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mnie ponownie odwiedzasz. Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do posiadania "Huśtawki" i ta pozycja będzie miała wyjątkowe miejsce w Twojej biblioteczce. A jest tego warta..:)

   Usuń
 3. No, i rozhuśtałaś mnie...Katju, rozhuśtałaś moje emocje...nie tak wyobrażałam sobie tę książkę. Piękna , słodka okładka była zapowiedzią lekkiej i przyjemnej lektury, a tu...zdziwienie.Zaintrygowałaś mnie tym zewnętrznym narratorem. Po przeczytaniu książki wrócę do tego komentarza:)

  OdpowiedzUsuń