Witajcie,
Dzisiejszą recenzję rozpocznę cytatem, który idealnie wprowadza w klimat książki Danuty Chlupowej „Podróż w niechciane”. Egzemplarz recenzencki otrzymałam dzięki uprzejmości Autorki oraz Wydawnictwa Książnica, za co bardzo serdecznie dziękuję.
„Teraz już nie było miejsca na złudzenia. Wojna stała się rzeczywistością. Przybrała postać złowrogo brzęczących metalowych ptaków, parła na wschód drogami i koleją. Wypędzała z domów ludzi, którzy woleli zostawić większość swojego dobytku i wyruszyć w nieznane niż czekać ze strachem na pojawienie się obcych wojsk.”*
Akcja powieści rozgrywa się w malowniczej wiosce Drogomyśl położonej tuż przy granicy niemieckiej, w przededniu wielkiego konfliktu, który zmieni bieg historii. Choć słońce wzeszło pięknie, zapowiadając spokojny dzień, losy mieszkańców szybko zostaną wywrócone do góry nogami przez niszczycielską moc wojny. Wszyscy, którzy do tej pory żyli w beztroskiej harmonii, zderzą się z brutalną rzeczywistością i odkryją, jak potężna może być siła, która pojawia się niespodziewanie …
Głównym bohaterem jest Florian Urbański, młody masztalerz i opiekun stadniny koni. Po rozkazie kierownika Kajetanowicza, Florian opuszcza swoje bezpieczne miejsce i wraz ze swoimi kolegami, pracownikami Państwowego Stada Ogierów, wyrusza w nieznane. Nie wie, co go czeka i czy wróci do Drogomyśla, ale wie, że chce uchronić ukochane konie przed nadchodzącą wojną. Podobnie jak Florian, także Bogusia Brzezińska, żona Stefana i matka małej Urszulki, opuszcza swój dom. Młoda kobieta przeżywa kryzys małżeński ale mimo wszystko stara się wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za córkę. Opuszcza Drogomyśl i wraz z innymi mieszkańcami wsiada do krotoszyńskiego pociągu, który rozpoczyna ich tułaczą podróż… w nieznane, w niechciane. Do pociągu, zwanego później Krotoszyńskim pociągiem śmierci, wsiada również czytelnik, który staje się świadkiem nieszczęść, trudów i ludzkich dramatów.
„Na schodach zdała sobie sprawę, że zostawiła w domu zdjęcia, a wraz z nimi całą przeszłość” **
"Podróż w niechciane" to niesamowita literacka opowieść, która przedstawia najważniejsze wartości życia, takie jak miłość, nadzieja i wiara w lepsze jutro. Danuta Chłopowa z dokładnością i wrażliwością na ból przedstawiła historię ludzi, którzy w czasach wojny byli mocno doświadczani przez los. Przez jej pióro, bohaterowie "Podróży w niechciane" stają się nam bliscy, a ich losy wciągają nas od pierwszej strony.
"Na ciemnym niebie widać było tylko światła, ludzie nie byli w stanie rozpoznać, czy to niemieckie, czy polskie maszyny. Wszyscy w jednej chwili zesztywnieli, jakby bezruch miał ich ochronić przed atakiem wroga." ***
Wraz z postaciami powieści, czytelnik przeżywa niepokój i lęk, gdy na niebie pojawiają się niemieckie i polskie samoloty, a wszystko wskazuje na to, że może dojść do ataku wroga. Choć historia opowiedziana przez Pisarkę jest głównie pełna bólu i trudów, jakie niesie ze sobą wojna, to jednak na stronach tej książki znalazło się także miejsce na miłość, nadzieję i wiarę w lepsze jutro.
Co więcej, "Podróż w niechciane" to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce w czasie II wojny światowej. Pisarka z wielką precyzją odtworzyła sytuację historyczno-polityczną tamtych czasów, tworząc tym samym realistyczne tło dla swojej opowieści..
Autorka świetnie
operuje językiem literackim i tworzy
przemyślane i dobrze skonstruowane wątki fabularne, które trzymają czytelnika w
napięciu do samego końca. Jeśli jesteś
miłośnikiem powieści obyczajowej i książek historycznych, "Podróż w
niechciane" to lektura obowiązkowa. Ta wciągająca i wzruszająca historia
na długo pozostanie w Twojej pamięci i z pewnością nie pozwoli Ci przejść
obojętnie obok losów bohaterów, którzy w trudnych czasach wojny zachowali swoją
godność i walczyli o przetrwanie.
Nawiązując do tytułu powieści Danuty Chlupowej zapytam, czy kiedykolwiek słyszeliście o tajemniczej stacji "Niechciane"? Ta nazwa nie pojawi się na oficjalnej mapie, ale z pewnością powinna być zapisana w historii Polski i świata. W czasie II wojny światowej to miejsce stało się prawdziwym piekłem na ziemi dla tysięcy jeńców wojennych, którzy byli zmuszani do katorżniczej pracy, pozbawieni podstawowej opieki medycznej i żywności. Niemieccy strażnicy traktowali ich jak niewolników, bito ich i maltretowano, a ich cierpienie było nie do wytrzymania. Stacja "Niechciane" to jedno z najbardziej mrocznych i nieludzkich miejsc, które przypominają nam o okrucieństwie wojny i jej ofiarach, których pamięć należy szanować.
„ Ogier kulał, pogubił podkowy na przednich nogach, był chudszy niż miesiąc temu, pod jego skórą wyraźnie rysowały się żebra. Ale Florian nie miał najmniejszych wątpliwości – to był on, jego ukochany koń. "****
Danuta Chlupowa w swojej powieści "Podróż w niechciane" pokazuje, jak wiele znaczą zwierzęta w życiu ludzi, zwłaszcza tych związanych z pracą na wsi czy w stadninach koni. Miłość do koni pełni kluczową rolę w życiu Floriana, ale również w samej fabule powieści. Dzięki temu wątkowi, książka zyskuje na wyjątkowości i emocjonalnym wymiarze, który trafia do serc czytelników. Jednak nie tylko miłość do koni czyni tę książkę wyjątkową.
Musicie wiedzieć, że "Podróż w niechciane" to historia tak wiarygodna i realna, że trudno uwierzyć, że jej bohaterami są w głównej mierze fikcyjne postacie, choć w książce występują także autentyczne osoby, takie jak Józef Nowak - listonosz, Kajetan Kajetanowicz - przedwojenny i powojenny kierownik Stada Ogierów w Drogomyślu, czy Heinz Brandts - niemiecki komendant stada w latach 1939-1945. (Posłowie, str. 346) Niemniej jednak bazą fabuły są autentyczne wydarzenia historyczne, które miały miejsce w 1939 roku i później.
Danuta Chlupowa włożyła wiele pracy w stworzenie tej wyjątkowej, a zarazem trudnej i wzruszającej historii, dlatego uważam, że "Podróż w niechciane" to ponadczasowa powieść o sile przyjaźni i determinacji w dążeniu do celu. To dzieło, które warto przeczytać nie tylko dla samej fabuły, ale także dla kunsztu literackiego autorki, który wciąga i urzeka. Dzięki uprzejmości Autorki oraz Wydawnictwa Książnica, miałam przyjemność przeczytać tę fascynującą powieść i podzielić się z Wami moją recenzją. Przygotujcie się na poruszające historie i niezwykłe losy bohaterów, którzy zmuszeni są stawić czoła nieodgadnionym wyzwaniom.
Przypisy:
*D.Chlupowa:"Podróż w niechciane", Wydawnictwo Książnica, Publikat S.A, Poznań, s. 74
**Tamże, s. 229
***Tamże, s. 49
****Tamże, s. 165
Gorąco polecam i czekam już na tom 2, który jest w przygotowaniu.
Katja
Z przyjemnością przeczytam!
OdpowiedzUsuńInteresująca fabuła - chętnie przeczytam!
OdpowiedzUsuń