sobota, 31 grudnia 2022

Ostatni post

 Witajcie,

Przyszła pora na ostatni w tym roku post. Na wielu czytelniczych blogach oraz fanpage na fb pojawiły się podsumowania. Dzielicie się swoimi przemyśleniami na temat mijającego 2022 roku. U mnie podsumowania nie znajdziecie, bo to każdego indywidualna sprawa,  natomiast chciałabym skierować kilka słów do każdego z Was kilka słów. 

 


 

piątek, 30 grudnia 2022

Zaczarowana zima w Olszowym Jarze- Joanna Tekieli

Witajcie!

Sympatyków  powieści Joanny Tekieli zapraszam do przeczytania  recenzji  powieści „Zaczarowana zima w Olszowym Jarze.” Książkę wydało wydawnictwo Filia, któremu bardzo dziękuję za przesłany do recenzji egzemplarz.

 


 

"Uśmiech Anioła"-Renata Kosin


Witajcie!

 

Jakiś czas temu od Wydawnictwa Filia otrzymałam książkę z  „świątecznej serii”. Jest to najnowsza  powieść Renaty Kosin pt. „Uśmiech anioła” Wydawnictwu bardzo dziękuję za przesłany egzemplarza Was zapraszam byście razem z bohaterką powieści Kataą w wyobraźni pospacerowali po zimowym parku, w którym króluje siedem kamiennych aniołów roztaczających wokół siebie magię tajemnic i obietnic.

 



 

poniedziałek, 19 grudnia 2022

"Kamiennica pełna marzeń"-Ewa Formella

 

Witajcie!

Dzisiaj pora na kolejną książkę z świątecznej serii, a jest to powieść pt. „Kamienica marzeń” napisana przez Ewę Formella. Ponieważ pisarka gości  na moim blogu po raz pierwszy więc swoim zwyczajem napiszę kilka słów o autorce.

Ewa Formella urodziła się na Śląsku ale od ponad czterdziestu lat mieszka  w Trójmieście. Zajmuje się opieką osób starszych i niepełnosprawnych a w wolnych chwilach czyta i  pisze. W 2013 roku została wybrana Literatem Czerwca. Napisała kilkanaście książek min „Leśniczówka”,  „Carpe diem” ,”Złoty konik dla Palmiry”, „Muzyka Ilse”. W ubiegłym roku na rynku księgarskim pojawiła się „Dziewczynka z ciasteczkami ”a  „Kamienica pełna marzeń” jest kontynuacja tejże powieści.

Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Filia, któremu bardzo dziękuję.

 

 

czwartek, 15 grudnia 2022

"Opowieści starego lustra"- Dorota Gąsiorowska

 Witajcie!

 

Dzisiejszego  wieczoru przybliżę  Wam najnowszą książkę Doroty Gąsiorowskiej „Opowieść starego lustra”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Książkę wraz z bardzo miłą i serdeczną dedykacją otrzymałam od Autorki i Wydawnictwa Znak.

 


 

środa, 7 grudnia 2022

"Piernik z wróżbą"- Sandra Podleska

 Witajcie!

Dzisiaj na moim blogu gościć będzie debiutancka powieść Sandry Podlewskiej  „Piernik z wróżbą” . Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Filia, któremu dziękuję za egzemplarz recenzencki.

Na początku, swoim zwyczajem, zostawiam Wam kilka słów o Autorce.

Sandra Podleska to nie tylko pisarka, ale również matka i żona. To niepoprawna romantyczka, która w wolnym czasie oddaje się swojej pasji- kocha robić zdjęcia i czytać książki, te z gatunku literatury obyczajowej, jak i thrillery. Odniesienie do fotografii znajdziemy również w jej debiutanckiej powieści. Zapraszam Was do lektury moich przemyśleń po przeczytaniu „ Piernika z wróżbą”.

 


 

 

„Niekiedy trzeba zrobić bałagan z wierzchu, zanim się zacznie porządkować to, co jest pod spodem.” *

 Agata, główna bohaterka powieści  z zamiłowania  jest fotografką. Z jej usług korzystają całe rodziny umawiając się na tzw. sesje. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia stały się dla kobiety  inspiracją do stworzenia  scenerii  w zimowo-świątecznym klimacie w wynajętej szklarni pod lasem. Szukając dodatków by jeszcze bardziej podkreślić świąteczny nastrój trafia na krakowski Rynek, gdzie  u starszej pani kupiła słój z pierniczkami z wróżbą. Wracając do samochodu wpadła na przystojnego mężczyznę i obydwoje wylądowali na chodniku. Tak się zaczęła znajomość Przemka, właściciela wypożyczalni samochodów z Agatą ….

 

„[…]jeżeli wojna się skończy, życie nie będzie wyglądało tak samo jak przed nią. Nie da się udawać, że pewne rzeczy nigdy się nie wydarzyły. Wraz ze śmiercią ludzi, którzy zginęli w imię ojczyzny, coś innego bezpowrotnie zmarło.”**

 

 

Agata opróżniając słój z pierniczkami, znalazła na jego dnie zdjęcie młodej kobiety i  kilkuletniej dziewczynki. Postanawia odnaleźć handlarkę i zwrócić jej zdjęcie będąc przekonaną, że fotografia stanowi cenną pamiątkę dla starszej pani, Okazuje  się mieć rację. Bowiem mała dziewczynka Hania to właśnie ona ze swoją matką w czasie II wojny światowej. Pani Hania opowiada Agacie swoją historię, kiedy to mieszkała w Bronowicach Małych, wówczas podkrakowskiej wsi. Autorka na kartach powieści przybliża życie samotnej matki Hani, trudy przetrwania w tym wojennym czasie. Sandra Podlecka  w rozdziale Od  Autorki napisała, że informacje o tamtych czasach znalazła w archiwum bronowickim i starała się wiernie oddać klimat tamtych czasów co Jej się udało. Dla większości z czytelników zwłaszcza młodego pokolenia niektóre określenia jak „wyskubki” czy koromysło będą nieco egzotyczne ale tak dawniej określano zbiorowe darcie czy skubanie pierza i nosidło czyli drewniany przyrząd ułatwiający przenoszenie na ramionach wiader z wodą.

 

Uważam że „Piernik z wróżbą” to powieść ciekawa, a wprowadzanie akcji na dwóch płaszczyznach czasowych wzbogaciło fabułę w cechy poznawcze.


 

„[…]kreowanie się na osobę pewną siebie  to świetna metoda na ukrycie kompleksów. W rzeczywistości każdy z nas czegoś się boi i dlatego próbuje się asekurować” ***

 

 Bohaterowie powieści reprezentują różne charaktery, które powodują, że jedni nas swym zachowaniem drażnią, inni wzbudzają sympatię. Podleska podkreśla, że w życiu ,w  związkach najważniejsza jest szczerość bowiem kłamstwa, niedomówienia  prowadzą do wszelkiego rodzaju nieporozumień ,które mogą zniszczyć każdy związek.

 


 

 

„[…] niewiele o sobie wiemy. Bardzo się różnimy i oczekujemy od życia czegoś innego.” ****

Dla mnie książka szczególnie atrakcyjna bowiem akcja jej dzieje się w moim mieście Krakowie i mogłam w wyobraźni spacerować z Agatą i Przemkiem po krakowskim Kazimierzu, przejść mostem na Zabłocie. Mój uśmiech wywoływały fragmenty lektury mówiące jak to daleko jest z Bronowic Małych do Krakowa .Klimat tej wsi już nie wróci - dzisiaj to dzielnica Krakowa do której dojeżdża tramwaj. Piękna  klimatyczna okładka również oddaje świąteczny charakter powieści .

 


 

 

Gratuluję Autorce udanego literackiego debiutu a Wam polecam do przeczytania bo to książka interesująca, ciepła, rodzinna z historią w tle .

 


 Jeśli szukacie idealnej powieści na prezent- długo się nie zastanawiajcie, bo "Piernik z wróżbą" warto mieć i warto przeczytać.

 

*Przypisy:

*S. Podleska: „Piernik z wróżbą”, Wydawnictwo Filia, Poznań, 2022, s. 275

**Tamże, s. 64

***Tamże, s. 319

****Tamże, s. 53

 

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Filia.

Polecam,

Katja

wtorek, 29 listopada 2022

"Zagubiony Anioł"- Magdalena Kordel

Witajcie!

 

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia, czas spotkań wśród bliskich i znajomych, czas składania sobie życzeń i obdarowywania upominkami. Dla mnie zawsze najlepszym prezentem była, jest i będzie książka. Bo to właśnie one pozwalają mi uciec od codzienności, często szarej,  nie tylko od pogody. Pewnie wiele osób podziela moje zdanie dlatego też w najbliższych postach podzielę się z Wami moją opinią o książkach, które zwane są „świątecznymi”, które moim zdaniem  będą miłym upominkiem pod choinkę czy też na zbliżające się mikołajki.

 


 

Zaczynam od  najnowszej powieści Magdaleny Kordel pt.”Zagubiony Anioł”. Pozostańcie ze mną. Zapraszam do zapoznania się z moimi odczuciami.

 

sobota, 19 listopada 2022

"Kiedy czasu już dla nas nie będzie"- Marta Nowik



Witajcie!

 

Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam powieść   Marty Nowik pt.”Kiedy już dla nas czasu nie będzie”. Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Novae Res. Dziękuję bardzo.

 


Autorka zadebiutowała powieścią „Marzenia spełniają się jesienią", o której można przeczytać tutaj http://ukatji.blogspot.com/2022/05/marzenia-speniaja-sie-jesienia-marta.html

 

 


 

piątek, 11 listopada 2022

"Kochać- zapomieć?- Alicja Patey-Grabowska

 Witajcie,

Podczas ostatnich 25 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, miałam okazję spotkać się z wieloma Autorkami i Wydawcami, między innymi z Iwoną Krynicą, założycielką Oficyny Wydawniczej Silver.  Dla tych, którzy nie kojarzą Oficyny pragnę przybliżyć w kilku słowach, że Silver wyróżnia się książkami posiadającymi dużą czcionkę, ułatwiającą czytanie.  Na moim blogu pojawiały się już recenzje publikacji od Silvera, a  dzisiaj chciałabym przybliżyć wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju książkę.  O jakiej propozycji mowa?

 


 

środa, 9 listopada 2022

„to, czego szukasz, szuka także ciebie”. - Paulina Płatkowska

Witajcie,

 

Nakładem Oficyny wydawniczej Silver ukazała się książka Pauliny Płatkowskiej „to, czego szukasz, szuka także ciebie”. Jak wiecie cechą charakterystyczną tego wydawnictwa jest duży, wygodny druk ułatwiający czytanie. Egzemplarz do recenzji otrzymałam od Pani Iwony Krynickiej, założycielki Wydawnictwa podczas  trwania 25 Targów Książki. Bardzo dziękuję.

 



środa, 2 listopada 2022

"Świat na nowo"-Barbara Wysoczańska

 Witajcie,

Miłośnikom powieści historycznych pragnę dzisiaj przybliżyć nową książkę napisaną przez Barbarę Wysoczańską pt. „Świat na nowo”. Publikację wydało Wydawnictwo Filia, któremu bardzo dziękuję za przesłany do recenzji egzemplarz.


 

 

poniedziałek, 31 października 2022

"Dotyk twoich dłoni"- Wioletta Piasecka- recenzja przedpremierowa

 Witajcie,

Już 2 listopada będzie mieć premierę najnowsza książka Wiotetty Piaseckiej pt. „Dotyk twoich dłoni”. Ja egzemplarz do recenzji z bardzo miłą dedykacją otrzymałam od Autorki, która gościła na 25 Targach Książki. Bardzo dziękuję! Dodam jeszcze, że książka ukaże się nakładem Wydawnictwa dlaczemu.

 

Ciemna, mroczna okładka z splecionymi dłońmi wydawać by się mogło, że zapowiada lekturę z gatunku thrillerów. Nic bardziej mylnego. Jeśli już to nazwałabym to  lekturą z gatunku horroru psychicznego  jeśli takowy w nazewnictwie literackim istnieje. Dodam jeszcze, że jest to lektura nie tylko dla kobiet ale także i dla mężczyzn.

 


 

„Nikt za nas nie przeżyje za nas naszego nieszczęścia, tak jak nikt za nas nie urodził i nikt też za nas nie umrze[…]*

 

piątek, 28 października 2022

"Piastunka róż"- Katarzyna Michalak

 

 Witajcie,

 

Całkiem niedawno ma księgarskich  półkach pojawiła się  nowa powieść Katarzyny Michalak pt. ”Piastunka róż” wydana przez Wydawnictwo Znak. Piękna, klimatyczna okładka zachęca do otworzenia książki i zapoznania się z losami bohaterów. Jednak opis znajdujący się na tyle publikacji moim zdaniem nie do końca zdradza o czym jest historia napisana przez samą Autorkę.



środa, 26 października 2022

"Życie jak czekolada"- Agnieszka Zakrzewska

 Witajcie,

Kiedy za oknem hula wiatr  i zimny deszcz "bębni" w nasze okna  to sięgnijcie po ciepłą, pachnącą czekoladą, pełną dobrych odczuć mimo różnych przeciwności powieść Agnieszki Zakrzewskiej „Życie jak czekolada”. Jest to drugi tom Czekoladowej sagi . Pierwszy tom nosił tytuł  „Rok na końcu świata". Ja egzemplarz do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Filia, któremu bardzo dziękuję.

poniedziałek, 3 października 2022

"Po tej stronie księżyca"- Paweł Jaszczuk- recenzja patronacka

Witajcie.

Dzisiaj chciałabym Wam nieco opowiedzieć o moim patronacie medialnym.  19 września 2022 nakładem Wydawnictwa Szara Godzina ukazała się kolejna powieść Pawła Jaszczuka pt.  „Po tej stronie księżyca”.  Jest to kontynuacja losów bohaterów z pierwszego tomu „Szczęśliwa Przystań”.

Przypomnę, że  Szczęśliwa Przystań to dom spokojnej starości, w którym seniorzy spędzają swoją końcówkę życia. Wśród pensjonariuszy jest kilka nietuzinkowych, wyróżniających się osób . Jest zadbana i  mimo wieku błyskająca elokwencją Greta Gabor, poetka Anna Korczyk-Wiśniewska, śpiewak operowy Sylwester Sokalski, kucharz z Marriota Alfons Gerard, czarnoskóry ekskoszykarz John Maluś, profesor Bartłomiej Kieraj, pułkownik Chmiel.

Każda z tych osób w przeszłości prowadziła ciekawe życie i teraz mimo sędziwego wieku  nie przypomina swoim wyglądem i zachowaniem  stetryczałego emeryta zdanego na opiekę personelu.

 


 

Pewnego dnia z domu spokojnej starości znika pułkownik Chmiel. Dla jednych jest to sensacja wnosząca w nudne życie nieco urozmaicenia. Ale dla Grety i profesora to powód by wszcząć śledztwo, bowiem to sytuacja ta jest niecodzienna i niepokojąca. Postanawiają rozwikłać niewiadomą, przypatrując się min swoim współmieszkańcom, bowiem kilku z nich min Jan Boruda były działacz Solidarności swoim nietypowym zachowaniem zwraca ich uwagę. Czy uda się profesorowi filozofii i byłej fotografce odnaleźć pułkownika? Jakie przygody, niespodziewane sytuacje staną się ich udziałem?

 


 

„Każdy zostawia coś po sobie gdy odchodzi w milczeniu albo w krzyku, samotnie czy w otoczeniu niecierpliwie czekających na spadek”*

 

Ale przygody z szukaniem pułkownika Chmiela to tylko przykrywka, urozmaicenie treści powieści. Książka, bowiem ma tzw. drugie dno. Autor przedstawia w niej problem przemijania, który czeka każdego z nas czy tego chcemy czy nie. Nikt z nas nie ma takiej siły, takiej mocy by zatrzymać młodość, by nie doczekać czasu, kiedy będziemy zdani na pomoc innych, bliskich czy tych opłaconych za pracę przy nas. Każdy z ludzi wcześniej czy później zmierzy się z problemem swojej niemocy i  bliskiego końca naszej ziemskiej drogi. Jaszczuk nie ubarwia starości, pokazuje natomiast niezwyciężony przez choroby, upływ czasu  apetyt na życie.

 

Bohaterami powieści są także młodzi ludzie, szefowa Hanna Miller, stażystka Sabina Drozd, sprzątająca Alina Królik zwana Smerfetką, jej chłopak Romeo, ukraińskie salowe. Swoim zachowaniem mimo, że na co dzień obcują z brzydotą starości, z niedołężnością, pokazują, że zmierzch życia  to dla nich odległa  wręcz niewyobrażalna przyszłość. Nie okazują empatii swoim podopiecznym, nie rozumieją ich, próbują nimi manipulować.

 


 

„Po tej stornie księżyca” to książka pełna emocji dobrych i złych. Książka poruszająca problem społeczny  piętnujący stosunki panujące w różnych przybytkach, w których dożywają swoich dni starzy ludzie. Ludzi, którzy być może mają swoich bliskich ale są im już niepotrzebni, zawadzają w spokojnym życiu. To nie jest łatwa i przyjemna lektura. To powieść, która zmusza do refleksji nad przemijaniem, nad tym co nas czeka za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.


 „Po tej stronie księżyca ” to także powieść o namiętnościach, które z biegiem czasu nie znikają całkowicie. Ulegają tyko swego rodzaju translokacji z fizyczności do wyobraźni, do snów i wspomnień. Polecam  książkę do przeczytania !

 

Przypisy:

*P. Jaszczuk: "Po tej stronie księżyca", Wydawnictwo Szara Godzina, Katowice, 2022, s. 214

Polecam,

Katja
 

sobota, 24 września 2022

"Spotkajmy się o północy" - Aleksandra Rochowiak

 Witajcie!!!

Nakładem Wydawnictwa Filia ukazała się książka Aleksandry Rochowiak pt. „Spotkajmy się o północy” .Wydawnictwu bardzo dziękuję za przesłany do recenzji egzemplarz. Nim przejdę do recenzji kilka słów o autorce bowiem jest to pierwsza Jej książka, która gości na moim blogu.

 


 

poniedziałek, 12 września 2022

'Skradzione lato"- Grażyna Jeromin - Gałuszka














 

Witajcie,

Dzisiaj chciałabym Was zaprosić do zapoznania się recenzją książki, którą miałam okazję przeczytać.  Nakładem  Wydawnictwa Pruszyński Media ukazała się najnowsza powieść Grażyny Jeromin – Gałuszka powieść pt „Skradzione lato”, którą to otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni Bonito. Bardzo dziękuję.