środa, 10 lipca 2024

"Wybór Renaty"- Marzena Orczyk- Wiczkowska- recenzja patronacka

 Witajcie,

„Nie możemy czuć się dobrze wśród innych, jeśli nie czujemy się dobrze z samym sobą.”

 


Czy potrafimy w pełni zaakceptować siebie? Czy jesteśmy w stanie pogodzić się nieubłaganym upływem czasu, z każdym kolejnym dniem, który przynosi nowe lata, godziny, a wraz z nimi zmarszczki i zmiany w naszym ciele? Jak to jest, gdy patrzymy w lustro i widzimy odbicie, które różni się od tego sprzed lat? Czy potrafimy zaakceptować to, że nasze ciało się zmienia? Czy jesteśmy szczęśliwi takimi, jakimi jesteśmy?

Na te pytania próbuje odpowiedzieć Marzena  Orczyk- Wiczkowska w swojej najnowszej powieści "Wybór Renaty". To książka bardzo życiowa, która intryguje pod wieloma względami i z pewnością przyciągnie uwagę czytelników.


Główna bohaterka, Renata Pichalska, to kobieta zbliżająca się do pięćdziesiątki. Pewnego dnia, czekając na przystanku autobusowym, słyszy słowa, które całkowicie zmieniają jej postrzeganie siebie i swojego życia. Te kilka zdań wywraca jej świat do góry nogami, sprawiając, że kobieta inaczej na siebie patrzy. Po jakimś czasie odnajduje nową ekscytację sobą i wchodzi w romans z młodszym o trzydzieści lat mężczyzną o imieniu Antoni. Bohaterka całkowicie zatraca się w związku. Nie dostrzega jednak, że Antek to młody chłopak, który ma swoje własne marzenia i plany. W wirze namiętności i nowego życia Renata zapomina o swojej rodzinie, w tym o najważniejszej dla niej osobie - matce. Dramatyczny zwrot akcji następuje, kiedy główna bohaterka dowiaduje się, że jej matka miała udar. Kilka dni później kobieta umiera.





W trakcie planowania pomnika na cmentarzu Renata poznaje dojrzałego mężczyznę o imieniu Tomasz. Mężczyzna jest artystą, kochającym sztukę, obrazy i malarstwo. Ich znajomość staje się coraz bardziej seksualna, ale również głęboko artystyczna. Renata czuje się wyjątkowa i dopieszczona przez mężczyznę, który traktuje ją jak wyjątkową kobietę. Jednak pewnego dnia Renata odkrywa, że to nie o to chodziło w jej życiu. To odkrycie staje się momentem refleksji i zmiany dla głównej bohaterki.  Jakie, tego dowiecie się sięgając po najnowszą powieść Marzeny  Orczyk- Wiczkowskiej.

 

W życiu Renaty istotną rolę odgrywa również Ewa, jej bliska przyjaciółka, która staje się dla niej dobrym duszkiem. Ewa zaprasza Renatę na spotkania kobiet, które zaczynają wstrząsać główną bohaterką, pokazując jej, co w życiu naprawdę jest najważniejsze. Autorka, Marzena  Orczyk- Wiczkowska, w swojej powieści opowiada również o relacji Renaty z jej matką, która była osobą toksyczną i w pewnym sensie kontrolowała życie bohaterki, pozbawiając ją prawa głosu i możliwości realizacji marzeń.

Orczyk- Wiczkowska porusza także kwestie związków między kobietą a mężczyzną oraz rolę sztuki w życiu bohaterów. Ważnym motywem w książce jest również alkoholizm, w który wpada Renata. Wino i przyjemności sprawiają, że bohaterka się zatraca i traci kontakt z rzeczywistością. Orczyk- Wiczkowska pokazuje, że sięgnięcie po kieliszek z alkoholem  jest formą ucieczki i przegranego wyboru. Choć fabuła powieści jest pełna zwrotów akcji.

„Zadziwiające, jak łatwo przychodzi niektórym ludziom wybaczanie sobie samym, bagatelizowanie własnych problemów, wypieranie tego, co niewygodne. Z drugiej strony wiele jest też takich, którym wciąż towarzyszy poczucie winy.”

 



"Wybór Renaty" ma głęboki sens psychologiczny. Książka jest pewnego rodzaju spowiedzią i zwierciadłem dla wielu kobiet, które nie potrafią pogodzić się z upływającym czasem i przemijającą urodą. Autorka w swojej powieści pokazuje, że często jesteśmy niewolnikami swoich przekonań i nawyków – nie tylko tych codziennych, ale także myślowych. Przekonania na temat samych siebie bądź innych osób mają ogromny wpływ na nasze życie. Autorka podkreśla, że poziom szczęścia zależy w dużej mierze od tego, jak postrzegamy siebie, nie oczami innych, ale własnymi.

„Póki żyjemy, wato ryzykować. I kochać.”

 

"Wybór Renaty" to książka, która może stać się lekiem dla wielu kobiet. Jest to powieść, która wstrząsa i zmusza do zastanowienia się nad tym, co jest w życiu najważniejsze. Opowiada o wybaczaniu i powrocie do tego, co dla nas najważniejsze –dla jednych to będzie rodzina, mąż, dzieci, a dla innych praca czy pomoc innym ludziom. To również opowieść o samotności, kiedy kobieta musi zmierzyć się z demonami przeszłości, oraz o tęsknocie za prawdziwą miłością i poczuciu bycia kochaną i atrakcyjną, przede wszystkim dla siebie samej.

Marzena  Orczyk- Wiczkowska stworzyła bohaterkę, z którą wiele czytelniczek może się identyfikować, i historię, która skłania do głębokiej refleksji nad własnym życiem.

„Korzeń to dzieciństwo. Ono decyduje o tym, jak czujemy się teraz i kim jesteśmy.”

W dzisiejszej recenzji skoncentrowałam się na postaci Renaty, głównej bohaterki. Niemniej jednak, warto poświęcić uwagę również Antkowi, młodemu chłopakowi, który darzy Renatę głębokim uczuciem. Antek ma swoje marzenia i plany związane z Renatą, ale mimo to nie zaniedbuje swojej rodziny. Jego historia jest pełna emocji i zasługuje na bliższe poznanie.

 

W trakcie lektury warto również przyjrzeć się Zofii Pichalskiej, matce Renaty, jej siostrze bliźniaczce Cecylii oraz ojcu, Romanowi Pichalskiemu. Wiele cech charakteru i podejścia do życia Renata wyniosła właśnie z domu rodzinnego, co stanowi istotny kontekst dla zrozumienia jej postaci. Relacje rodzinne, przedstawione przez Marzenę Orczyk Wiczkowską ukazują, jak istotny wpływ na nasze decyzje mają wartości i zasady wyniesione z domu. Wartości te często determinują nasze wybory i sposób postrzegania siebie oraz otaczającego świata.

I na koniec cytat, który bardzo mi się spodobał :

„Wystarczy jeden impuls, ruch, myśl- ulotne, pozornie nieistotne zmienne i wszystko zaczyna biec w innym kierunku, rodzi się nowa historia. W tamtym momencie nie byłem na to gotowy. To było jak nagłe szarpnięcie, nieoczekiwana zmiana zwrotnicy na torach. Jednak pociąg nie zwalnia, wciąż jedzie przed siebie. Podróż trwa. Musi trwać.”

 

Książka "Wybór Renaty" jest zatem nie tylko opowieścią o miłości, ale również głęboką refleksją nad tym, jak nasze środowisko i bliscy kształtują naszą osobowość i życiowe ścieżki. Jest to lektura, która skłania do przemyśleń i zachęca do refleksji nad własnym życiem
i przekonaniami, które nami kierują.


1 komentarz: