Witajcie,
Nakładem Oficyny wydawniczej Silver ukazała się książka Pauliny Płatkowskiej „to, czego szukasz, szuka także ciebie”. Jak wiecie cechą charakterystyczną tego wydawnictwa jest duży, wygodny druk ułatwiający czytanie. Egzemplarz do recenzji otrzymałam od Pani Iwony Krynickiej, założycielki Wydawnictwa podczas trwania 25 Targów Książki. Bardzo dziękuję.
„[…] kiedy się zajdzie naprawdę wysoko, pokus jest więcej trzeba mieć wyjątkowo mocny kręgosłup moralny aby im nie ulec.”*
Barbara Berło-Dobrzyniecka właściwie w życiu osiągnęła wszystko to, co powszechnie uważane jest za szczęście w szerokim znaczeniu tego słowa. Jest uznaną, sławną autorką powieści dla kobiet a co za tym idzie jest niezależna finansowo, jest bogatą kobietą. Ma męża, który ją kocha i szanuje, dorosłą córkę, asystentkę, gosposie, ogrodnika, panią co sprząta olbrzymi dom oraz „Świątynię Dumania” czyli domek gdzie pisze swoje romansidła. I kiedy pewnego dnia Joanna jej asystentka informuję ja, że na temat jej twórczości powstała praca doktorska Barbara postanawia sama poszukać w Internecie tej pracy i się z nią zapoznać.
„[…]kiedy zaczyna się chwiać fundament, w który dotąd się wierzyło, wraz z nim chwieje się poczucie własnej wartości, a do tego zakrada się lęk jak wąż który syczy do ucha: ”I co teraz…?”**
Ta praca jest jak zimny kubeł wody na jej wybujałe ego. Okazuje się bowiem, że doktorantka Ida Świerszcz rozłożyła na czynniki pierwsze twórczość Barbary i wypunktowała ich miernotę. Barbara niestety w skrytości ducha zgadzała się z tym aczkolwiek bardzo ją to bolało i uwierało Postanawia skorzystać z oferty Ligi Literatek i wyjechać na miesięczny turnus do Domu Pracy Twórczej „Adam” w Kamionkach koło Pieszyc.
Tam u podnóży Gór Sowich, w otoczeniu przyrody i czterech kobiet, pisarek jak ona przeprowadza swego rodzaju rachunek sumienia i przechodzi swego rodzaju psychiczną metamorfozę. Co takiego wydarzyło się podczas turnusu, że z kobiety dumnej, nie dostrzegającej potrzeby innych, mniej ważnych i znanych jak ona, z kobiety dyktującej warunki innym, pełnej pychy i nieprzystępności stała się normalną osobą z postanowieniem przewartościowania życia.
Paulina Płatkowska napisała powieść z ciekawą fabułą, która zmusza czytelnika to zastanowienia się i przemyślenia swojego życia. W treść wpisała wiele wskazówek, często okraszonych humorem ale też podszytych przemyśleniami jak tę naszą egzystencje można zmienić, dowartościować, w pełni wykorzystać tak by być w zgodzie z drugim człowiekiem i z własnym sumieniem. Każda z kobiet przebywających w domu pracy twórczej czyli reportażystka Rysia, młodziutka poetka Zosia Marysia, dziennikarka Mira i kulinarna celebrytka Penelopa wniosła w życie Barbary wiele pozytywnych życiowych wskazówek, informacji, rad. Ponadto ich wspólne relacje z dnia na dzień stawały się serdeczniejsze by w końcu przerodzić się w coś więcej niż turnusowa znajomość. Różnorakie życiorysy, charaktery kobiet ich zachowanie nie spowodują, że nagle Barbarę dopadnie twórcza wena po którą zresztą tam pojechała. O nie, ona odnajdzie tam to czego w życiu jej było brak, czego nie umiała bądź też nie chciała odnaleźć w domu swoich bliskich – empatii i właściwego sensu życia.
„to, czego szukasz, szuka także ciebie”. to książka nietuzinkowa, frapująca z elementami psychologicznym i filozoficznymi, napisana pięknym językiem. Czyta się ją z ogromnym zaciekawieniem. Być może, ta publikacja pozwoli niektórym inaczej spojrzeć na swoje życie, dostrzec plusy i minusy lub coś zmienić …
Serdecznie polecam, bo to naprawdę ciekawa i wartościowa lektura idealna na prezent!
Przypisy:
*P.Płatkowska: "to, czego szukasz", Silver- Oficyna Wydawnicza, Warszawa, 2022, s. 228
**Tamże, 237
Polecam!
Katja
Nie nadążam - tyle nowych propozycji ...
OdpowiedzUsuńNie słyszałam o tej książce, dzięki za opinię :)
OdpowiedzUsuń