Strony

wtorek, 4 lipca 2023

"Plac literacki 7"- Justyna Grosicka- recenzja przedpremierowa

 Witajcie,

 

Wakacje to czas, który często kojarzy się nam z beztroską, relaksem i możliwością spędzenia czasu na przyjemnościach. Dlaczego więc nie wykorzystać tych wolnych chwil na sięganie po różnorodną literaturę? Na moim blogu, który jest poświęcony książkom, znajdziesz szeroki wybór tytułów, z których większość to powieści obyczajowe.

Literatura obyczajowa to gatunek, który w sposób szczególny ukazuje ludzkie relacje, emocje i zawiłości życia codziennego. To gatunek, który pozwala nam zanurzyć się w świat innych ludzi, zrozumieć ich dylematy i odkryć coś nowego o samych sobie. Na moim blogu staram się przedstawiać różne tytuły, które uważam za godne polecenia. Moje rekomendacje obejmują zarówno bestsellery, które podbiły serca czytelników na całym świecie, jak i mniej znane, ale równie wartościowe książki. Chcę, aby moje propozycje były jak najbardziej zróżnicowane, aby każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Dzisiaj chciałabym Was zaprosić do odkrycia niezwykłej opowieści, która już jutro, 5.07.2023 r. zawita na księgarskie półki. "Plac Literacki 7" to  druga powieść obiecującej autorki Justyny Grosickiej, z pewnością zapewni Wam niezapomniane przeżycia. Już na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę nietuzinkową, oryginalną okładką i intrygującym opisem Wydawcy. Przenikajmy więc w świat tej historii i poznajmy Joannę Zatorską, śledząc  niezwykłą podróż pełną bólu, nadziei i odnalezienia własnego szczęścia. Ja swój egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Filia za co bardzo dziękuję.


 

Dla przypomnienia Justyna Grosicka to bibliotekarka z wykształcenia i zamiłowania, kocha biblioteki i czytelników. Wraz z mężem i niesfornym psem mieszka w Warszawie. W tym miejscu chciałabym również polecić pierwszą książkę autorski "Dom z kamienia". 


Już od pierwszych stron książki wchodzimy w świat Joanny Zatorskiej, młodej kobiety, która powraca po latach nieobecności do swojego ukochanego miasta, Lubinca. To miejsce o magicznej aurze staje się areną, na której Joanna musi odbudować swoje życie po stracie męża, Bartka. Autorka, posługując się subtelnym wyczuciem, przedstawia bohaterkę jako kobietę zmagającą się z depresją i bezsennością, stojącą przed nieznaną przyszłością, pełną niepewności i pytań.


Jednak pewnego dnia Joanna otrzymuje niezwykłą wiadomość od prawnika - mieszkanie, niespodzianka od nieżyjącego męża, teraz należy do niej. Ten fakt otwiera przed nią zupełnie nowy rozdział w życiu. Wnętrze zaprojektowane przez Ernesta, ukochanego przyjaciela Joanny, staje się miejscem pełnym wspomnień i tajemnic. W tej przestrzeni bohaterka odnajduje samej siebie na nowo, stając twarzą w twarz z ukrytymi pragnieniami i marzeniami.

„Ludziom nieraz przytrafiają się sytuacje, które potrafią wywrócić do góry nogami coś, co pozornie wydawało się stałe i niezmienne.”*

Opisane  przeze mnie fragmenty nie oddają w pełni uroku, jaki kryje się między stronami powieści "Plac Literacki 7". Justyna Grosicka w wyjątkowo delikatny sposób ukazuje proces radzenia sobie z bólem i próbę odbudowy życia po stracie najbliższej osoby. To opowieść, która dotknie serca każdego czytelnika, w pewien sposób prowokując refleksję nad własnym życiem.

"Są ludzie, którzy dołożą wszelkich starań, aby zniszczyć cudze dobro. Można żyć w strachu przed nimi i nie robić nic albo działać pomimo tego. Nigdy nie wiadomo, z której strony przyjdzie cios, a jednak szkoda czasu na wypatrywanie go każdego dnia. Trzeba robić swoje, nie mamy wpływu na cudze uczynki.”**

 


 

Przyjaźń odgrywa w tej książce ważną rolę. Grosicka przypomina nam, jak cenne i nieocenione są relacje międzyludzkie w naszym życiu. Przez historię Joanny i jej przyjaciół - Ludomiły, Teresy, Matyldy i Elżbiety, Ernesta, Autorka pokazuje, że nawet w najtrudniejszych chwilach, kiedy wszystko wydaje się beznadziejne, wsparcie bliskich może dać siłę do przetrwania i odnalezienia nowej równowagi. Postać Joanny jest doskonałym dowodem na to, że mimo przeżytej traumy, marzenia można spełnić - tak jak zrobiła to bohaterka, otwierając swoją księgarnio-kawiarnię "Boston".

Kolejnym istotnym tematem poruszanym przez Grosicką jest samotność, która jest nieodłącznym elementem ludzkiego doświadczenia. Poprzez postać głównej bohaterki, autorka ukazuje, że samotność może stać się momentem refleksji, w którym odkrywamy swoje wewnętrzne siły i pragnienie zmiany. Książka podkreśla, że nawet po największej burzy przychodzi słońce i w najtrudniejszych momentach życia możemy odnaleźć siłę, aby zmienić swoje otoczenie.

 

"Można kochać więcej niż jedną osobę.[...] Serce to pojemy organ."***

Uważam, że "Plac Literacki 7" to piękna opowieść o życiu i śmierci, pełna blasków i cieni, radości i codzienności. Autorka nie tylko wplata w tę historię smutek i tragedię, ale także nadzieję i odwagę. Fabuła powieści skłania do zastanowienia się nad tym, jak czerpać siłę ze wspomnień i jak walczyć z przeciwnościami losu oraz jak otworzyć się na nowych ludzi.

Chciałbym również wyrazić uznanie dla autorki za precyzyjne opisanie miejsca, jakim jest Lubiniec, jego ulic, zakamarków i miejsc, które warto odwiedzić i zobaczyć. Czytając powieść Grosickiej, przeniesiesz się do pięknej księgarnio-kawiarni, w której każdy znajdzie coś dla siebie, gdzie czas spowalnia, a aromatyczna kawa czy herbata, pyszny sernik czy apetyczna tarta, stwarzają doskonałe otoczenie do rozmów z innymi miłośnikami książek.

„Nad blatem pobliskiego baru unosiła się aromatyczna para z dzbanków herbaty i z filiżanek wypełnionych kawą. Rozpoznała korzenny zapach przypraw i ciasta pieczonego na maśle. Po chwili wyczuła coś jeszcze, do tej pory zagubione wśród natłoku innych woni. To zapach książek. Dopiero teraz uważnie rozejrzała się dookoła. Książki były wszędzie: na wysokich regałach, na stolikach, w niskich komodach, na wystawach okiennych. Ludzie trzymali je w rękach, ostrożnie wyjmowali z półek, wymieniali się między sobą i zatrzymywali na dłużej. Ten szmer, który unosił się ponad dźwiękami spokojnej muzyki, to nic innego jak szepty tych wszystkich postaci, ich śmiech westchnienia.” ****



Jeśli szukasz lektury, która poruszy Twoje serce, skłoni do refleksji i przywoła zarówno łzy, jak i uśmiech na twarzy, "Plac Literacki 7" powinien znaleźć się na Twojej półce. Ta powieść jest pełna życiowej mądrości i pokazuje, że nawet w najtrudniejszych chwilach możemy znaleźć wewnętrzną siłę, by iść naprzód i odnaleźć własne szczęście. Przekonaj się sam i przeczytaj najnowszą powieść Justyny Grosickiej, którą gorąco Ci polecam już dzisiaj.

Recenzja powstała przy współpracy z Wydawnictwem Filia.

 

Przypisy:

*J.Grosicka:"Plac literacki 7", Wydawnictwo Filia,  Poznań, 2023

Polecam,

Katja

2 komentarze:

  1. Interesująca recenzja zachęcająca do przeczytania powieści.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudna recenzja. Książka marzenie. Takie powieści bardzo lubię.

    OdpowiedzUsuń